משק הר פרחים הוא משק אורגני משפחתי, המנוהל על ידי רונית ויואל בלומנברג. המשק נמצא במושב עופר בלב שטחי חורש ויער במורדות הדרום-מערביים של הכרמל. במשק מגדלים ירקות אורגנים, עדר עיזים ומחלבה. כל הפעילות הינה בפיקוח חברת “אגריאור”.

מוצרי חלב

מדי בוקר אנו חולבים את העיזים שבעדר. מחלב מלא ואיכותי זה, אנו מגבנים סוגי גבינות שונים בשיטות מסורתיות, ומייצרים מוצרי חלב טריים ומפוסטרים, ללא חומרים משמרים ותוספי טעם וריח. המחלבה פועלת ברשיון משרד הבריאות, בפיקוח אורגני של אגריאור, למוצרינו תעודת כשרות מטעם הרב גבריאל סוראני.

 

ירקות

את הירקות אנו מגדלים בסביבות מושב עופר בחלקה מוקפת חורש טבעי, המרוחקת מחלקות המטופלות באמצעות כימיקלים. אנו מקפידים על מחזורי גידול קטנים ומגוונים בכדי להבטיח תוצרת טרייה ובמקביל לשמר את חיוניות הקרקע. ירקות הבסיס כגון עגבניות ומלפפונים גדלים בבתי רשת וחממות במשך כל השנה. שאר הירקות גדלים בשדה הפתוח על פי עונתם.

צורת העבודה במשק הר פרחים, באה מתוך ראייה סביבתית כוללת שאפשר לסכם בשלוש נקודות עיקריות:

 1. אורגני – גידולי הירקות נעשה לפי כל התקנות הבינלאומיות לגידולים אורגניים, תוך שימוש בחומרים המותרים בלבד, במינימום האפשרי.
  אין שימוש בדשנים כימיים, אלא רק בקומפוסט אורגני. אין שימוש בחומרי הדברה כימיים, אלא רק בשמנים, כגון שמן נים ושמן עץ התה, מחצבים, כגון נחושת, גופרית ואבקת בזלת, חיידקים, ועבודה עם חרקים מועילים של חברת “ביו-בי” המדבירים את המזיקים האיזונים הם מאוד עדינים, דבר הדורש עבודה מדויקת, ולפעמים יש אכזבות קשות.
  העבודה נעשית תוך הקפדה על מחזורי זרעים (גידולים המטייבים את הקרקע), ושמירה על השדה לדורות הבאים. הפיקוח נעשה על ידי אגריאור, המנפיקה לנו מדי שנה אישורים אורגניים.
 2. מקומי – התפיסה שלנו היא גידול של תוצרת מקומית על ידי אנשי המקום עבור תושבי המקום.
  צוות העובדים מורכב מתושבי האזור חלקם בעבודה קבועה ובחלקם בעבודה של שנה למימון טיול לחו”ל אחרי שירות. את התוצרת אנחנו משווקים בעיקר באזור הקרוב לנו (בין חיפה לחדרה).
 3. אקולוגי – במשק הר פרחים אנחנו מייצרים את החשמל הדרוש לנו על ידי מערכת של תאים פוטוולטאיים, מטהרים את כל מי הביוב עם מערכת של “אגנים ירוקים” ומשתמשים בהם להשקיית הנוי.
  את כל שאריות החומר הצמחי יחד עם הזבל של הדיר עיזים אנחנו מעבדים לקומפוסט מעולה המשמש לדישון חלקות הירקות.
  האריזות לירקות ולחלק ממוצרי החלב עשויות מחומרים מתכלים של חברת “אקו-ג’ו”
  אנחנו מקדישים זמן למחשבה איך לצמצם למינימום את ההרס לסביבה הנגרם מהפעילות שלנו. הדרך לשלמות רחוקה אבל אנחנו מתאמצים.

משק הר פרחים אישורים אורגנים 2017 >

239