הכנו ערוגות, סידרנו השקיה, קנינו זרעים ושתילים, שתלנו וזרענו, דאגנו שתהיה לנו גינה לתפארת ועכשיו זה הזמן לדאוג לאלמנט הכי חשוב בכל העניין, האדמה.

האדמה היא זו שדואגת לצמחים לכל צרכיהם, מים, תזונה, הגנה ממזיקים וכדי שתצליח לעשות זאת היא צריכה להישמר לחה, להיות עשירה במיקרואורגניזמים שיפרקו את החומר האורגני ומוגנת משמש ורוח שעלולים לפגוע בה.

כאן מגיע תפקידנו, לדאוג לאיזון כמו בטבע בו האדמה בדרך כלל מכוסה בצמחייה חיה או מתה, אבנים, סלעים או עלים ולחפות אותה בחומר המתאים, כך נוצר הגבול הנכון בין האדמה לאוויר.

יתרונות החיפוי

 • שמירה על מבנה הקרקע – גשמים ורוחות חזקות עלולים ליצור סחף של השכבה העליונה ולדלל את כמות החומר האורגני והמינרלים החשובים.
 • שמירה על לחות וחיסכון בהשקיה – כשהשכבה העליונה של האדמה נשמרת לחה אפשר לעיתים להפחית בזמן ההשקיה.
 • תנאי גידול טובים -יצירת אקלים גידול מושלם של סביבה עשירה כמו זו הנוצרת מעצמה בטבע.
 • הגנה משינויי טמפרטורה קיצוני -מניעה של אידוי מים מעומק האדמה שעלול לקרות עקב סדקים הנוצרים מהתכווצות והתרחבות הקרקע.
 • להימנע מצמחיה של עשבים לא רצויים -חיפוי מרובה בגובה של כמה סנטימטרים יכול למנוע גידול צמחים לא רצויים.
 • יכול למנוע ריבוי מזיקים ומחלות שונות.

סוגי חיפוי

 • חיפוי לא אורגני – חומרים אשר אינם מתכלים כמו חצץ, חלוקי נחל, אבני מדרך, טוף. אם אתם אוהבים את הגינה שלכם מסודרת ונקיה זהו פתרון טוב. היתרונות בחיפוי מהסוג הזה הוא שאלו חומרים שאינם מתכלים, אין צורך בחידוש וישמרו על נעליים נקיות מבוץ. החסרונות הם שאינם מספקים לאדמה את העזרה נחוצה שלה היא זקוקה מאתנו ובשטח זהו עסק יקר. פתרון ביניים יכול להיות שביל של אבנים ובין הצמחים חיפוי אורגני.
 • חיפוי אורגני– כל חומר אורגני שתוכלו לאסוף:
   רסק יער שהוא יעיל ביותר ועונה על כל הדרישות של שמירת האדמה לאורך זמן. החיסרון שקצת קשה להשיג אבל אפשרי, נסו את המועצה האזורית שלכם, הרבה פעם יש להם ריכוז של רסק גזם אפשר גם לנסות ליצור קשר אם קבלנים של קק”ל. בכל מקרה ישנם חומרים אורגניים אחרים וזמינים יותר.
  עלים יבשים שגם הם עונים על צרכי הקרקע אך מתכלים מהר וצריך להוסיף כל כמה  חודשים. כדי שלא יעופו לכם אפשר להרטיב אותם.
  עשב מכוסח, עשבים שניכשתם, (לא עם השורשים), מניחים ליד הצמחים על האדמה. אם תשימו צמחים שעליהם בעלי חומרים מזינים כמו סרפד, קטניות, גרגיר הנחלים האדמה תשמח אף יותר.
 • חיפוי ירוק– ישנם צמחים מתפרשים כגון: כובע הנזיר, תלתן, קורנית, היכולים לשמור על לחות הקרקע לייצר חומר אורגני מהעלים שינשרו. לצורת חיפוי זו יש חסרון כי היא דורשת השקיה ולרוב הצמחים הם עונתיים לכן כדאי לחקור קצת לפני בחירה זו.

626