ריסוס פירות וירקות הוא לא נושא חדש לאף אחד, אך בשנים האחרונות עלתה המודעות לסכנות הריסוס(במיוחד רסוס העלים הירוקים) ועל ההשפעות ההרסניות שעלולות להיות לו על גוף האדם, כאשר צורכים ממנו כמויות גדולות מדי. עקב המודעות החדשה, החלה לעלות הפופולאריות של השוק האורגני, אשר לפי מקורות מידע רבים ואמינים הפירות בו אינם מרוססים בחומרי הדברה או לפחות לא חומרי הדברה מסוכנים. אם בעבר היה צריך לטרוח על מנת לצרוך אותם כיום החקלאות האורגנית מפותחת, השווקים האורגנים מתרבים וישנם חנויות רבות של שוק אורגני בכל עיר ויישוב גדול.

במחווה לאדמה אנו מפעילים מספר רב של נקודות חלוקה במשגב ובכל הגליל המערבי. בירור לגבי נקודת האיסוך הקרובה אל ביתכם צרו אתנו קשר.

אילו פירות קיץ הם המרוססים ביותר?

מדוע מרססים את הפירות?

כיצד ניתן להפחית את הסכנה שבריסוס והאם מומלץ להזמין פירות וירקות אורגניים עד הבית?

על הכל במאמר זה.

ריסוס פירות וירקות מיועד להרחקת מחלות, חיידקים וחרקים. בלי הסיוע של חומרי ההדברה המרוססים, הפירות והירקות לא היו גדלים בקלות ובמהירות כמו היום והזמינות שלהם הייתה נמוכה. חומרי ההדברה מאפשרים גידול בכמויות גדולות, עם מינימום בזבוז, זאת אומרת שמחירי הפירות והירקות נמוכים יותר מפני שהזמינות שלהם גבוהה בזכות חומרי ההדברה.

 

כיצד ניתן להסיר את הריסוס מהירקות והפירות?

הטוב ביותר הוא לצרוך פירות אורגניים, ולהבטיח את בריאותכם, בטח ובטח ירקות עליים – ובכל מחיר. ובכל זאת חשוב לדעת כשאתם באים בסביבה של פירות וירקות מהחקלאות המסורתית שעיכול חומרי הדברה אינו מומלץ ולכן כדי להסיר מהאוכל שלכם את הריסוס לפני שאתם מכניסים אותו לגופכם. לפניכם מספר טיפים מועלים להסרת הריסוס מהמזון שלכם:

 • שטפו פירות וירקות היטב לפחות 30 שניות לפני שאתם אוכלים אותם. פעולה זו מסייעת להפחית את כמות הריסוס בשכבתו החיצונית של המוצר.
 • ניתן לקרצף בעזרת מברשת נקיה את הקליפה בפירות וירקות כמו תפוחים או תפוחי אדמה (פירות וירקות בהם אוכלים גם את הקליפה). אין צורך להוסיף חומרי ניקוי לשטיפת המזון.
 • חתכו את שכבתם החיצונית של ירקות מכוסי עלים (כמו כרוב או חסה). בעלים החיצוניים יש ריכוז גבוה יותר ריסוס.
 • ניתן לקלף פירות כמו תפוחים או אגסים, אולם, שטיפת הפירות תסייע בהפחתת כמו הריסוס בדיוק כמו הסרת הקליפה. זכרו, הקליפה שעל הפירות והירקות בריאה ומכילה סיבים וחומרים מזינים רבים וחבל להפסיד את היתרונות הבריאותיים שהיא מספקת.
 • מומלץ לא לרכוש פירות כשרים למהדרין, היות וכמות חומרי ההדברה המרוססים עליהם גבוהה במיוחד, היות ומזיקים עלולים לפגוע בכשרות הפרי.
 • רכשו פירות וירקות אורגנים במידת האפשר.

חקלאות אורגנית ושוק אורגני – אנחנו על המפה ואנחנו נשארים על המפה

חקלאות אורגנית ושוק אורגני הם יחסית תחומים חדשים אבל נכנסו לתודעת הציבור בתנופה. הבעיות של החקלאות המסורתית היו ידועות זמן רב והם הביאות איתם את השורה בזמן רבים כבר חיכו לה. למרות השמועות כי אין בחקלאות האורגנית בשורה אמיתית, כנראה ציבור גדול לא טועה, והמצטרפים אל השוק האורגני רק הולכים וגוברים עם השנים. מבלי להכנס יותר מידי לסוגיה של נכון או לא נכון, כי זו לא מהות המאמר ועל כך תוכלו לקרוא במאמרים אחרים שלנו (לשים דוגמא למאמרים)בואו נבין קודם מה הגדרתם של ירקות ופירות אורגניים.

 

ירקות ופירות אורגניים – ההגדרה

פירות וירקות אורגניים מוגדרים כמזון הגדל ללא שימוש בדשן סינתטי, בוצה, קרינה, הנדסה גנטית, חומרי הדברה וכו’. לפי הגדרה זו ניתן להסיק כי פירות וירקות אורגניים הם בריאים יותר מאלה הלא אורגניים, היות והם גדלים באופן טבעי וללא חומרים מזיקים העלולים לחדור לגופנו, אולם, ישנם אנשים הטוענים כי למעשה המזון האורגני אינו בריא יותר ממזון רגיל ואף מזיק יותר. הדעות סותרות אחת את השנייה, כפי שדעות עושות כבר שנים, אולם קיימים בתי עסק רבים, בעלי אמינות ותודעת שירות בלתי מתפשרת, אשר מבצעים את המעקב והבדיקות המקיפים ביותר על מנת לוודא כי המוצר המגיע ללקוח אכן בריא ואיכותי כמצופה. מומלץ לזמין פירות אורגניים עד הבית מבתי העסק הקפדניים יותר, על מנת לספק לביתכם את הפירות הבריאים ביותר.

מהם פירות הקיץ המרוססים ביותר?

 • תפוחים
 • נקטרינות
 • ענבים
 • אפרסקים
 • אגסים

 

אורגני או לא אורגני? – מה יותר בריא?

התשובה היא אורגני, כל עוד אכן וידאתם כי מדובר בבית עסק שמכבד את עצמו ומקפיד על בדיקות תכופות של המזון. תמיד יהיו עסקים שמרמים או שאינם מקפידים על הכללים ואנחנו תמיד נחפש את אלו שיעניקו לנו את השירות והמוצר הטובים ביותר. אם מצאתם את מקום אמין שמבצע משלוחי פירות אורגניים עד הבית, שמרו עליו היטב והמליצו למשפחה ולחברים, כדי שכולם יוכלו לחיות באורך חיים בריא יותר ונטול ריסוס.

15505